III Konferencja “Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce”

7 grudnia  1995 rok


[powrót do III konferencji], [program], [sesja I], [sesja II], [sesja III], [sesja IV],
[publikacje], [wystawcy], [zdjęcia]

Wprowadzenie


 

Jest to trzecia już z kolei konferencja poświęcona problemowi jakości powietrza wewnętrznego w Polsce. Organizując pierwsze spotkanie w listopadzie 1991 roku, zainspirowani dużym wzrostem zainteresowania stanem jakości powietrza wewnętrznego w krajach ówczesnej EWG, żywiliśmy poważne obawy czy tematyka dotycząca rzeczy tak nie widocznej, niematerialnej i nie popularnej w naszym kraju może stać się przedmiotem zainteresowania. Mieliśmy świadomość tego, że samo stwierdzenie faktu iż stan jakości powietrza we wnętrzach obiektów budowlanych w Polsce nie jest oceniany jako dobry, nie wyzwoli w sposób automatyczny działań zmierzających do poprawy sytuacji. Traktując organizację tego pierwszego spotkania jako próbę zapoczątkowania dyskusji na ten temat w Polsce zaproszenia do udziału w konferencji skierowaliśmy do trzech podstawowych środowisk, które naszym zdaniem mogłyby mieć wpływ na uruchomienie działań zmierzających do poprawy sytuacji w tym zakresie. Byli to przedstawiciele środowiska lekarskiego, prawniczego oraz techniki, reprezentowanej m.in. przez nasz macierzysty Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji. Bliski wówczas moment podjęcia decyzji o stowarzyszeniu Polski z EWG stwarzał nadzieje na szybsze upowszechnienie tej problematyki w Polsce, oraz podporządkowanie jej rosnącym w świecie wymaganiom co do jakości obiektów i świadczonych usług. Tak zapisaliśmy to w Liście Intencyjnym, towarzyszącym zaproszeniu na I Konferencję, zakładając, że inicjatywa stworzenia forum dla interdyscyplinarnej dyskusji o problemach związanych z jakością środowiska wewnętrznego będzie służyć pogłębieniu niezbędnych podstaw dla rozwiązania stających przed naszym krajem problemów.

Zainteresowanie, z jakim spotkała się ta impreza oraz zdefiniowanie w wypowiedziach uczestników ogromnego zakresu perspektywicznych zadań skłoniły nas do podjęcia się roli organizatorów podobnych spotkań w przyszłości. 

Kolejna, II Konferencja (a właściwie Sesja Problemowa) odbyła się przy okazji Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Indoor Air Quality Problems - From Science to Practice" w listopadzie 1993 roku. Ideą przewodnią było poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: "Jak przy silnie rozproszonym rynku wykonawców i inwestorów budowlanych stymulować tworzenie akceptowalnej przez użytkowników jakości powietrza wewnętrznego oraz udzielać gwarancji na usługi w tym zakresie". Szerokie uczestnictwo gości zagranicznych pozwoliło na prezentację doświadczeń innych krajów w rozwiązywaniu podstawowych problemów. W ramach dyskusji szczególnie podkreślono konieczność szerszego niż dotychczas zainteresowania resortów gospodarczych (zdrowia, budownictwa, środowiska i przemysłu) oraz tworzenia instytucjonalnych warunków dla ich współpracy, przy poszukiwaniu kompromisu między wymaganiami użytkowników i kosztami ich realizacji. Stwierdzono, że problem jest coraz lepiej w Polsce identyfikowany a zapoczątkowana przez Instytut Ogrzewnictwa i Wentylacji idea organizacji cyklicznych spotkań dyskusyjnych warta jest kontynuowania.

I tak spotkaliśmy się na kolejnej, III Konferencji "Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce". Zaproponowana problematyka wynika z konfrontacji aktualnej sytuacji w Polsce z rozwiązaniami legislacyjnymi, obowiązującymi w UE. Mimo, iż kraj nasz w toku procesu dostosowawczego podjął zobowiązanie o harmonizacji prawa, proces ten przebiega w sposób wyrywkowy, niespójny oraz pozostaje całkowicie bez wpływu na poprawę jakości budownictwa, wyrażaną przez realizację formułowanych w Dyrektywach Europejskich 6 podstawowych wymagań użytkowych (w tym higiena, zdrowie, środowisko i oszczędność energii). Cytowanie tych wymagań, bez akceptowania warunków ich realizacji precyzowanych w Dokumentach Interpretacyjnych, odwoływanie się do konieczności prowadzenia obowiązkowej certyfikacji na znak "B" zgodnie z oficjalnym wykazem, w którym nie określa się takiego obowiązku w odniesieniu do obiektów budowlanych, konieczność postępowania zgodnie z obowiązującymi normami, w sytuacji gdy takich norm w ogóle nie ma, czyni nawet mozolnie harmonizowane prawo całkowicie nieskutecznym.

Z wielkim zadowoleniem i uznaniem przyjęliśmy tak dużą frekwencję na dzisiejszym spotkaniu oraz znacznie szersze niż 4 lata temu spektrum zainteresowań zawodowych jego uczestników.

Tak jak i w ramach poprzednich spotkań tak i tym razem dążyliśmy do stworzenia możliwie najszerszego forum dla dyskusji o problemach jakości powietrza w budynkach, wynikających stąd zagrożeniach, możliwości planowania i kontroli stanu rzeczywistego oraz poszukiwaniu dróg poprawy sytuacji w przyszłości. Oddajemy do Państwa dyspozycji 4 Sesje, kierowane przez moderatorów, którzy jak sądzę swoimi komentarzami prowokować będą Państwa do dyskusji.

Na zakończenie pragniemy przekazać informację o planowanym wydaniu tomu materiałów pokonferencyjnych. Tym razem nie będzie to jednak sprawozdanie z dyskusji jak poprzednio, lecz zbiór materiałów zebranych w postaci wydawnictwa książkowego, sygnowanego znakiem serii ISBN. W wydawnictwie tym oczekiwalibyśmy szerokiego spektrum referatów, komunikatów i innych opracowań, które razem stanowić by mogły dokumentację aktualnego stanu poglądów w odniesieniu do jakości powietrza wewnętrznego w Polsce, u progu 1996 roku. Objętość tomu i jego waga merytoryczna zależeć będzie od Państwa aktywności w tej dziedzinie - i na to naprawdę liczymy.

prof. dr hab. inż. Teresa Jędrzejewska - Ścibak

dr inż. Jerzy Sowa

 

[powrót do III konferencji], [program], [sesja I], [sesja II], [sesja III], [sesja IV],
[publikacje], [wystawcy], [zdjęcia]


Strona główna
Copyright © 2001-2019 Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, PW. All rights reserved.
Ostatnie uaktualnienie: 04 grudnia, 2001.