VIII Ogólnopolska Konferencja 
“Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce”

- pod hasłem

Człowiek, środowisko wewnętrzne, architektura

24 – 25 listopada 2005 r. Warszawa


[powrót do VIII konferencji], [otwarcie], [program], 
[informacje dla autorów], [publikacja], [zdjęcia - dzień I], [zdjęcia - dzień II]

Adres prof. Shuzo Murakami

do uczestników VIII Ogólnopolskiej Konferencji
"Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce"
Człowiek - Środowisko wewnętrzne - Architektura


 

 Panie i Panowie,

To dla mnie przyjemność i zaszczyt, że mogę skierować do Państwa ten multimedialny adres z okazji konferencji ”Problemy jakości powietrza wewnętrznego Polsce”. Nazywam się Shuzo Murakami i byłem przewodniczącym narodowego komitetu konferencji Sustainable Buildings SB’05 w Tokio. 
Bardzo żałuję, że nie mogę uczestniczyć w konferencji osobiście z powodu obowiązków dydaktycznych, ale cieszę się mając okazję przesłać tę wiadomość dla Państwa.
Dwa miesiące temu we wrześniu w Tokio odbyła się światowa konferencja poświecona budynkom zrównoważonym (SB’05). SB’05 w Tokio przyjęła hasło „Działanie na rzecz rozwoju zrównoważonego”. Odzwierciedla ono nasze przekonanie, iż promocja rozwoju zrównoważonego w odniesieniu do budynków jest coraz bardziej istotna.
W związku z poważnym zdegradowaniem środowiska na całym świecie, palącą koniecznością jest zamiana dwudziestowiecznego paradygmatu produkcji masowej i masowej konsumpcji na nowy paradygmat rozwoju zrównoważonego, efektywności ekologicznej oraz dematerializacji. Ta zamiana paradygmatu jest ważna z dwóch powodów. Po pierwsze, kraje rozwijające się w ostatnim czasie doświadczyły gwałtownego rozwoju ekonomicznego, a zurbanizowane miasta gwałtownie się zaludniły. Po drugie sektor budowlany ma ogromny wpływ na środowisko zużywając 30-40 % energii i zasobów materiałowych.
Ponadto pomysłem SB ’05 było budowanie mostów ponad podziałami regionalnymi, generacyjnymi oraz pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi a także ponad podziałami przynoszącymi różnice ekonomiczne i socjalne, gdyż podziały te są przyczyną problemów w tworzeniu społeczeństwa kierującego się zasadami rozwoju zrównoważonego.
Konferencja SB’05 Tokio zgromadziła ponad 1700 uczestników z 82 krajów i regionów. Program naukowy składający się z 20 sesji zawierał 675 prezentacji ustnych i posterowych zapewnił szeroką wymianę opinii.
Referaty programowe wygłoszone przez 5 prominentnych ekspertów dostarczyły wielu wspaniałych pomysłów. Pośród nich był Dr Ernst von Weizsacker, były członek Parlamentu Republiki Niemiec, który wygłosił wykład na temat współczynnika 4 (Factor 4) czyli 4 krotnego zwiększenia efektywności ekologicznej poprzez podwojenie jakości życia przy jednoczesnym zmniejszeniu o połowę zużycia materiałów. Pod koniec konferencji SB’05, Tokio ogłoszono deklarację „Działanie na rzecz rozwoju zrównoważonego”, która została przyjęta przez uczestników. Jej pełny tekst jak również materiały z konferencji są obecnie dostępne na stronie www.sb05.com .
Przed konferencją SB’05 Tokio począwszy od lipca ubiegłego roku w różnych stronach świata odbyło się 7 konferencji regionalnych poświęconych pokonywaniu barier (Brazylia, Południowa Afryka, Chiny, Polska, Malezja i Ateny). Byłem zaproszony na konferencję, która odbyła się w Warszawie pod koniec października ubiegłego roku. Uczestniczyło w niej 200 ekspertów z różnych krajów i wygłoszono 80 referatów. Pan Hillier i ja współprzewodniczyliśmy sesji „Metody oceny środowiskowej budynków i ich otoczenia”. Byłem pod dużym wrażeniem wysokiej jakości przedstawionych referatów. Mam nadzieję, że ten zbiór zostanie rozpropagowany nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Europy Wschodniej.
Dowiedziałem się, że po tym adresie Dr Aleksander Panek wygłosi w języku polskim moją prezentację, którą przedstawiłem podczas konferencji w Warszawie. Jej tytuł brzmi ”Przyszłe działania na rzecz rozwoju zrównoważonego oparte na paradygmacie efektywności ekologicznej”. W referacie wykazałem wagę poprawy efektywności ekologicznej jako jednego z rozwiązań globalnych problemów środowiskowych oraz skuteczność programów komputerowych służących ocenie ekologicznej budynków np. CASBEE. Wyraziłem także konieczność pokonywania różnych barier, szczególnie podziałów pomiędzy regionami.
Kończę moje wystąpienie z nadzieją, że konferencja „Problemy jakości powietrza w Polsce” okaże się owocna.
Bardzo dziękuję za uwagę.

Tłumaczenie na podstawie zapisu video dr inż. Jerzy Sowa

[powrót do VIII konferencji], [otwarcie], [program], 
[informacje dla autorów], [publikacja], [zdjęcia - dzień I], [zdjęcia - dzień II]


Strona główna
Copyright © 2001-2019 Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, PW. All rights reserved.
Ostatnie uaktualnienie: 25 października, 2007.