V Konferencja “Problemy jakości powietrza wewnętrznego w Polsce”

- tematy przewodnie
Problemy jakości powietrza u progu XXI wieku, Świat a Polska
Termomodernizacja a jakość powietrza w budynkach

15 - 16 listopada 1999 rok


[powrót do V konferencji], [otwarcie], [wprowadzenie], [program], [dzień drugi],
[publikacja], [wystawcy], [zdjęcia]

I DZIEŃ OBRAD - 15 listopada 1999 r.
"Problemy jakości powietrza u progu XXI wieku, Świat a Polska"


W krajach rozwiniętych problemy związane z niską jakością powietrza pojawiły się w latach siedemdziesiątych. Jedną z przyczyn były, rozpoczęte po pierwszym kryzysie naftowym, kampanie poświęcone ograniczeniu zużycia energii na cele ogrzewania pomieszczeń, podczas których jako jeden ze sposobów ograniczania zużycia energii propagowano ograniczenie intensywności wentylacji.

W konsekwencji w krajach rozwiniętych została wykreowana dyscyplina naukowa - "jakość powietrza wewnętrznego", jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin nauk stosowanych.

Rezultaty wielu programów badawczych są już w fazie upowszechniania skierowanego do fachowców w postaci różnego rodzaju wytycznych, standardów i norm oraz do użytkowników w postaci rządowych kompanii informacyjnych. Aby przybliżyć te działania zaproszeni prelegenci przedstawili w krótkich wystąpieniach rodzaj i zakres działalności: 

Jednocześnie na tym tle starano się zaznaczyć aktywność w dziedzinie jakości powietrza wewnętrznego w Polsce. Otwierając dyskusję nad polskimi problemami związanymi z jakością powietrza wewnętrznego organizatorzy wskazali trzy główne pytania:

  1. jakie są koszty złej jakości powietrza i kto te koszty ponosi?

  2. jakie są perspektywy dziedziny naukowej "jakość powietrza wewnętrznego" w Polsce wobec braku zainteresowania ze strony instytucji państwowych?

  3. na podstawie jakich kryteriów można w wiarygodny sposób dokonywać oceny jakości powietrza w pomieszczeniach ?

W wielu wystąpieniach podkreślano coraz powszechniejsze występowanie problemów związanych z jakością powietrza w budynkach mieszkalnych, budynkach użyteczności publicznej oraz budynkach biurowych. Wymieniano zarówno zagrożenia dla zdrowia i dobrego samopoczucia użytkowników jak i zagrożenia dla samego budynku na skutek jego zawilgocenia. W tym kontekście wielokrotnie podkreślano kluczową rolę jaka spoczywa na systemach wentylacji w kształtowaniu pożądanej jakości powietrza w pomieszczeniach. Stwierdzano jednocześnie, że w budynkach, w których podejmowane są interwencje, najbardziej powszechną przyczyną złej sytuacji jest zbyt mała intensywność wymiany powietrza.

Podkreślano wielką przepaść jaka dzieli nas od krajów rozwiniętych pod względem podejścia do identyfikacji tych problemów i przygotowania sposobów ich systematycznego rozwiązywania. Na skutek bardzo ograniczonych środków kierowanych w Polsce na badania naukowe, prace badawcze poświęcone jakości powietrza w pomieszczeniach prowadzone są w minimalnym zakresie. Niejednokrotnie stwierdzano, że polskie przepisy prawne oraz normy są niespójne a brak rygorystycznych mechanizmów kontrolnych pozwala na wznoszenie obiektów nie spełniających wymagań. Niestety utrzymuje się nadal tendencja do minimalizowanie kosztów inwestycyjnych bez kompleksowej oceny efektywności inwestycji w dłuższym okresie czasu.

Optymizmem może jednak napawać fakt, że dzięki indywidualnym kontaktom, światowa aktywność w dziedzinie jakości powietrza wewnętrznego śledzona jest praktycznie na bieżąco, a często nawet współtworzona przez polskich specjalistów.

 

[powrót do V konferencji], [otwarcie], [wprowadzenie], [program], [dzień drugi],
[publikacja], [wystawcy], [zdjęcia]


Strona główna
Copyright © 2001-2019 Wydział Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska, PW. All rights reserved.
Ostatnie uaktualnienie: 04 grudnia, 2001.